Sohbet Sitelerinde Hangi Görgü Kurallarına Dikkat Etmeniz Gerekir?
Sohbet Sitelerinde Hangi Görgü Kurallarına Dikkat Etmeniz Gerekir?

Sohbet Sitelerinde Hangi Görgü Kurallarına Dikkat Etmeniz Gerekir?

1990’lı yıllardan bu yana varlığını devam ettiren sohbet siteleri ile hayatınızı çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tanışma imkanınızın olmadığı, sizden çok uzakta yaşayan, farklı bir kültüre sahip bambaşka dünyaların insanları ile sohbet etme fırsatını yalnızca sohbet sitelerinde bulabilirsiniz. Ancak, sohbet siteleri; size hiçbir zaman sınırsız bir özgürlük alanı sunmaz. Bir başka deyişle, her sosyal ortamda olduğu gibi bu sitede de uymanız gereken birtakım kurallar bulunmaktadır.

Sohbet Sitelerinin Kuralları

Sohbet sitesinde yazdıklarınızın farkında olmalısınız. Bir başka deyişle, sizin yazmış olduğunuz şeyler, sitedeki diğer kullanıcılar tarafından farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Bu yüzden, üçüncü kişilerin kişilik haklarını ihlal etmeyecek türden paylaşımlarda bulunmalısınız. Herkese açık sohbet odalarında yazdığınız şeylere çok dikkat etmelisiniz.

Sohbet sitesinde diğer kullanıcılarla sohbet etmek ve dikkat çekmek adına ilgili olmalısınız. Sessiz kalmayı tercih etmeniz yanlış algılanabilir. Sitede olmanıza rağmen diğer kullanıcılara vakit ayıramıyorsanız bunun sebebini açıklamalısınız. Bunun yanı sıra, gönderim öncesi ne yazdığınızı kontrol etmelisiniz. Farkında olmadan yapacağınız bir gönderim hatası yüzünden yanlış anlaşılabilirsiniz.

Grup sohbet içerisinde yer alıyorsanız birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu tür ortamlarda mesajların yoğunluğu yüzünden sıkıntılı anlar yaşayabilirsiniz. Ancak, bildirimler yüzünden gruptan ayrılmak yerine sessize almayı deneyebilirsiniz. Son olarak, sohbet sitelerinde uyumu bozacak türden tavırların içerisine girmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Sohbet Sitelerinde Nelere İzin Verilmez? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yazar: Murad Avşar

Görüntüleme: 711 defa

Kategori: Sohbet Siteleri

Yayınlanma Tarihi: 28 Şubat 2021

Cevap bırakın

sohbet sitesi mobil sohbet